Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Iz Staroga Kraja

34. obljetnica mučeničke smrti vlč. Ratka Grgića

U župi sv. Josipa u Novoj Topoli je u utorak, 16. lipnja obilježena tužna obljetnica  odvođenja – nestanka vlč. Ratka Grgića župnika novotopolskog župnika.

Sv. Misu zadušnicu je služio banjolučki biskup msgr. Željko Majić u koncelebraciji sa svećenicima svoje biskupije: p. Tomislavom Topićem  bosanskogradiškim župnikom  i upraviteljem župe Dolina, msgr. dr. prof. Karlom Višatickim generalnim vikarom Banjolučke biskupije, msgr. dr. Antom Orlovcem umirovljenim svećenikm i crkvenim povjesničarom Banjolučke Biskupije, msgr. Ivicom Božinovićem ekonomom Banjolučke biskupije i čuvarom svetišta sv. Terezije od Djeteta Isusa i župnikom župe Presnače, Zvonkom Topićem župnikom župe Marije Zvijezde u Trapistima  – Banjoj Luci, vlč. Zlatkom Matićem župnikom župe bl. Ivana Merza u Banja Luci i vojnim kapelanom u Banja Luci,  vlč. Marko Stojčić, vicekancelarom Banjolčke biskupije i upraviteljem župe  sv. Filipa i Jakova u Mrkonjić Gradu.

Osim malobrojnih vjernika iz župa Nova Topola, Bosanska Gradiška i Dolina, misnom slavlju su nazolile brojne časne sestre Klanjateljice Krvi Kristove iz Nove Topole i Banja Luke kao i Misionarke Ljubavi iz Banja Luke.

Na početku homilije biskup je podsjetio kako je vlč. Ratko Grgić 16. lipnja 1992., usred bijela dana, odveden od pripadnika paravojne postrojbe „Beli orlovi“ u bijelom golfu u smjeru sela Laminci putom iza župnog ureda i crkve, nakon čega mu se gubi svaki trag. Istaknuo je kako taj zločin, počinjen usred bijelog dana, pred očima svjedoka, ostaje bolna rana ne samo za njegovu obitelj i subraću svećenike nego i za cijelu mjesnu Crkvu. Bio je to čin promačenog ljudskog razuma.

 Ne okupljamo se danas samo kako bismo se prisjetili tragičnog događaja iz prošlosti, nego kako bismo u svjetlu Evanđelja promatrali život čovjeka koji je svoje svećeništvo živio vjerno, predano i nesebično“, rekao je biskup Željko, pozivajući okupljene da u svjedočanstvu pokojnog svećenika prepoznaju djelovanje Božje milosti, moleći da njegova žrtva i mučenička krv izmoli brojna duhovna zvanja.

Biskup je podsjetio kako su vlč. Ratka u ratnim okolnostima mnogi nagovarali da napusti župu i potraži sigurnost, no on je odlučio ostati uz povjereni narod ponavljajući riječi koje su duboko urezane u sjećanje vjernika: „Kapetan zadnji napušta brod.“ 

On je bio pastir koji nije napuštao svoje stado. Propovjednik je dodao je kako je vlč. Ratko svojim životom posvjedočio ono što Krist govori o Dobrom Pastiru koji polaže život za svoje ovce, za razliku od najamnika koji napušta stado kada naiđe opasnost.

Nama je ostala bolna činjenica i duboka, otvorena rana jer ni do danas nisu pronađeni njegovi smrtni ostaci.

Po završetku sv. Mise, vjernici su se s biskupom i svećenicima uputili do obližnje župne kuće, iz koje je mučenik Ratko odveden, ispred koje su gorjeli lampioni gdje je molio molitvu odrješenja za pokoj njegove duše i svih onih koji su stradali u minulom ratu.

Velč. Ratko Grgić je rođen je 25. svibnja 1944. u Matijevićima, župaVarešu u obitelji s petero djece od oca Ive i majke Kate rođ. Lekić. Prva mu je svećenička služba bila kapelansko mjesto u Šimićima, odakle je premješten u župu Dolina 1978. godine gdje ostaje dvanaest godina. Zatim prelazi u župu Ravska, Vrbnjacima, Kulašima, a potom je poslan na svoju zadnju službu u Novu Topolu.

S ponosom možemo reći da Hrvati u Domovinskom ratu u Hrvatskoj i BiH nisu ubili niti jednog pravoslavnog svećenika ili muslimanskog vjerskog vođu dok su Srbi  ubili devet svećenika i časnu sestaru, a Armija BiH dva franjevca u Fojnici. 

Blagoslov filijalne crkve u Mačkovcu

Još jedan sakralni objekt u Banjolučkoj biskupiji je zasjao u punoj svojoj ljepoti. Riječ je o filijalnoj crkvi  Duha Svetoga  u Mačkovcu, župa Bosanska Gradiška, koja je uništena  u tijeku minulog rata u BiH.

Prema podacima Banjolučke biskupije tjekom rata od 1991. – 1995. i poraća, potpuno je uništeno 16 župnih crkvi, teško oštećeno 8 crkava i lakše oštećeno 11 crkava. Ukupno su stradala 204 crkvena objekta na području biskupije.

Generalni tajnik Biskupske konferencije BiH mons. Ivo Tomašević izjavio je da je „preko 90 posto crkvi na području Banjolučke biskupije minirano ili devastirano“.

Na početku misnog slavlja, župnik župe Bos. Gradiška p. Tomislav Topić je pozdravio nazočne vjernike iz Mačkovca, Bos.Gradiške, Doline i mnogobrojne koji su došli iz Hrvatske i drugih europskih zemalja, predstavnike općinske vlasti, predsjednicu HPD „Posavac“ Ljiljanu Došen, i kazao kako danas slavimo zaštitnika ovog mjesta, te blagoslov manje crkve i njezin pedesetogodišnji jubilej od kada je izgrađena. Isto tako će se blagosloviti novi oltar. Ovom sv. Misom želimo Bogu zahvaliti što nam je omogućio doživjeti ovaj dan.

Oko oltara, osim banjolučkog biskupa msgr. Željka Majića, koji je predslavio misno slavlje i bosanskogradiškog župnika p. Tomislava Topić su se okupili p. Zvonko Topić župnik Marije Zvijezde u Banjoj Luci, vlč. Zlatko Matić župnik župe bl. Ivana Merza u Banja Luci i vojni kapelan te bivši bosanskogradiški župnici vlč. Žarko Vladislav Ošap i vlč. Marko Stojčić obojica iz Banja Luke.

Misno slavlje je animirao Rikard Vučaj – Riki na čelu zbora crkve sv. Roka u Bos. Gradiška, a ministrirao je Bojan Brkić..

Biskup Majić je počeo svoju homiliju poznatim biblijskim stihom: ¨Ako Gospodin kuću ne gradi, uzalud se muče graditelji.“ Ovu kuću je Gospodin gradio jer je doživjela pedeseti rođendan, a ja želim da doživi i stoti, pa i više njih.

Vi vjernici ove filijale otvoreni ste Duhu Svetom, koji je zaštitnik ovoga mjesta, jer snaga vjere koju iskazujete prema Bogu i rodnom kraju vas je iz dalekog svijeta dovela ovamo. Gajite i dalje tu ljubav prema rodnoj grudi i gdjegod bili, nemojte zaboraviti rodni kraj a time i župu i groblje gdje počivaju vaši najmiliji. A tamo gdje živite, želim da budete živa propovijed.

Nakon homilije pristupilo se blagoslovu filijalne crkve i novog oltara dok je zbor pjevao uskrsnu pjesmu.

Po završetku misnog slavlja, umjesto župnih oglasa, župnik je upoznao nazočne, njih oko 120 o obnovi crkve u kojoj se nalazimo.

Kazao je kako je ona izgrađena 1976. godine, (a do tada su se vjerske pobožnosti obavljale na raskrižju putova, „kod križa“ koji je izgrađen 1938. godine, a nedavno je obnovljen), za vrijeme župnikovanja vlč. Tomislava Matkovića. Gradilo ju je cijelo selo. Njena duljina je 7,5 m s dodatkom nadstrešnice od 2 m, a širina je 4,40 cm i zvonik.

Za obnovu su se najviše zauzeli Damir Zebić i Radovan – Rade Valentić. Novčano su obnovu pomogli Sekretarijat za izbjegle i raseljene osobe entiteta RS, Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH. Izvođači radova su bili domaća tvrtka „Građevinar“ čiji je direktor Leonid Kovljen i inžinjer Josip Ćorković sa svojim suradnicima.

Do sada je utrošeno oko 50.000 €, a trebat će nabaviti klupe u crkvi i napraviti ogradu oko nje.

Nakon toga je župnik u ime domaćina sve nazočne pozvao na ručak koji je upriličen pod šatorom pored obnovljene crkve. Tom prigodom su podjeljena Priznanja zasluženim osobama i obiteljima koji su aktivno sudjelovalki u obnovi crkve, a upriličena je i svojevrsna izložba fotografija – pregled izvođenja radova za vrijeme obnove.
            Ovo mjesto je prije rata imalo 65 katoličkih obitelji sa 260 vjernika, a sada je ostalo samo nekoliko njih.

                                                           Tekst i fotografije: Milorad Oršulić – Mican

Proslava Sv. Marka 2026

Na nedjelju Dobrog pastira tj. na četvrtu Vazmenu nedjelju, najbližu spomendanu sv. Marka, na groblju „Gradina“ u Donjoj Dolini kod Bosanske Gradiške, proslavljen je spomendan sv. Marka  i obavljen uobičajen blagoslov polja.

Spomendan sv. Marka, koji se obilježava 25. travnja i zauzima posebno mjesto u kršćanskoj tradiciji i narodnim običajima. Ovaj dan je posvećen  jednom od četvorice evanđelista, autoru Evanđelja koje nosi njegovo ime, a u mnogim krajevima, kao što je kod nas, prati ga  i bogata tradicija blagoslova polja i molitva za plodnu godinu.

sv. Misu je služio p. Tomislav Topić

Blagoslov polja tradicionalni je obred u kršćanstvu. On simbolizira zahvalu Bogu za plodnost i zaštitu poljoprivrednih usjeva. Ovaj obred najčešće se obavlja u crkvi ili izvan nje.

Blagoslov polja poznat nam je od davnina. Za vrijeme pape Grgura Velikog uveden je taj običaj, koji se najčešće događa u proljeće, kada počinju sijati usjevi, nakon blagdana sv. Marka.

Kod nas u župi Dolina, se je prije rata, blagoslov polja obavljao u Novom Selu o blagdanu Spasova kod križeva i kapele, u Gornjoj Dolini ispred župne crkve, a u Donjoj Dolini na groblju o blagdanu sv. Marka, gdje se je zadržao do današnjih dana.

Svećenik je polja blagoslovio s četiri strane, prvo križem, zatim vodom, s trima svjećama i jednom (uskrsnom) svijećom.

Zahvalni smo Bogu za plodove zemlje koji dolaze iz Njegove ruku.

Sv. Misu je služio bosanskogradiški župnik i upravitelj župe Dolina p. Tomislav Topić. Oko  oltara se okupilo pededesetak vjernika koji su došli iz  okolice i Nove Gradiške,  Bosanske Gradiške i nekoliko vjernika iz Donje i Gornje Dolina.

Misna čitanju su čitali Mican i …
… Davorka

U svojoj propovijedi p. Tomislav je protumačio današnje Evanđelje po Ivanu,  koje donosi ulomak o Isusu kao dobrom pastiru. Kazao je kako je Krist jedino dobri pastir koji nas sve može okupiti u jedno i zato nas poziva da budemo bliski i s njim povezani kao što je on povezan s Ocem.  

Vjernici oko kapele i …
i ispred

Po završetku sv. Mise p. Tomislav je obavio čin blagoslova polja, a potom je izmolio opjela za sve koji počivaju na ovom groblju.

Blagoslov polja

Vrijeme je sunčano, a takvo je bilo i u četvrtak kada je dobrovoljačka ekipa u sastavu Anto Kovačević i Luka Čegrlj iz Bos. Gradiške, Zvonko Oršulić – Feny iz Ljupine, Mato Knežević – Maća iz Gorica i Milorad Oršulić – Mican iz Okučana pokosila travu po groblju i ispred groblja. Kosilo se trimerima, motornom kosilicom i traktorskim malčerom.

             Svoj doprinos za održavanje groblja (košenje trave), od zadnjeg objavljivanja na internetskim stranicama „Suze dolinske“ (u članku o proslavi blagdana Svih Svetih i spomendana Dušnog dana), svoj dragovoljni prilog su dali:  Karlo Kalizan iz Nove Gradiške 30 €, Matija i Biljana Valentić, Austrija 30 €, Janja Ćorković  iz Krivaja 20 €, Pavle i Greta Oršulić iz Nove Gradiške 20 €, Anto Vonić – Čedo iz Šumetlice 50 € i Pavle Budić također iz Šumetlice 20 €, Ilija /Vinka/ Stojić iz Sičica 20€.   

            P. Tomislavu su svoje dragovoljne priloge za održavnje groblja i košenje trave oko crkve u Gornjoj Dolini dali: Rudolf i Snježana Knežević iz Kovačevca 50 €, Slavko Vidić – Slave G. Dolina / Sesvete 30 KM, Zlatko i Janja Vonić iz Nove Gradiške 50 € i Janja Jurišić iz Slavonske Doline 10 €.        

Bez takve novčane pomoći nebi bilo moguće  organizirati  pet ili šest akcija  košenja trave  tjekom godine. Svima iskrena hvala

Spominjao se i skori izlazak iz tiska / štampe FOTOMONOGRAFIJE GROBLJA „GRADINA“ U DONJO DOLINI i moguće njeno predstavljanje na Veliku Gospu u Gornjoj Dolini, a na ovom mjestuće se služiti sv. Misa o spomendana sv. Ive Glavosjeka.

            Radosni smo kada čujemo vijest kao što je  ova, kako je nakon većeg broja godina u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Gornjoj Dolini o Uskrsu kršteno prvo dijete Vedrana i Klaudije Čegrlj mala ZITA MARIS.

            Na žalost stižu i tužne vijesti kako su nas zauvijek napustili (os početka ove godine) ANDRIJA /Ljuboje/ JURIŠIĆ, MATO /Fabijna/ KOVAČEVIĆ, MARKO  DAKIĆ, (Sahranjeni u Novoj Gradišci), BRANKICA /Marka/ KNEŽEVIĆ (umrla u Ljubljani),  ANTO /Mirka/ VIDIĆ – TUNJA (Umro u Bos. Gradišci i sahranjen na groblju Gradina u Donjoj Dolini), ZDRAVKO /Ilije/ KNEŽEVIĆ – CICI (sahranjen u Cerniku), ZVONKO /Mirka/ KOVAČEVIĆ (Sahranjen u Novoj Gradišci)…

Tekst i  slike: Milorad Oršulić – Mican

Proslava Velike Gospe u Dolini 2025

Župa Dolina kod Bosanske Gradiške je i ove godine proslavila svoju nebesku zaštitnicu, Veliku Gospu a posebnom svečarskom raspoloženju i slavlju je doprinijela nazočnost banjolučkog biskupa msgr. Željka Majića, koji je predsjedao misnim slavljem u dolinskoj župnoj crkvi. Bio je to njegov prvi pastoralni pohod ovoj župi od kaako je posvećen za banjolučkog biskupa.

No, prije nego što je došao u župnu crkvu Uznesenja Blažene Djevice u Dolini, biskup je posjetio kapelu sv. Ane u Novom Selu koju je nakon temeljite obnove, 2021. godine blagoslovio msgr.dr. Franjo Komarica. Biskup Željko je izrazio zadovoljstvo svime viđenim, tim više što u Novom Selu više ne živi ni jedna katolička obitelj, a do 1991. godine u Novom Selu je živjelo 353 vjernika.

Iz Novog Sela, u pratnji p. Tomislava Topića, bosanskogradiškog župnika i upravitelja župe u Dolini te g. Bojana Brkića, msgr. Željko Majić, biskup banjolučki je posjetio i groblje na Gradini u Donjoj Dolini. Tamo su biskup i njegova pratnja zatekli mnoštvo vjernika koji su prije sv. mise došli obići grobove svojih milih i dragih. Okupljeni oko biskupa Željka, koji je predmolio molitve za pokojne, svi su zajedno molili nad grobom dolinskog župnia vlč. Eugena Tvtkovića (1870. – 1937.) koji je tu pokopan kao i za duše svih pokojinih koji su pokopani na tom groblju. Biskup je posjetio i grobljansku kapelu, koja je u dobrom stanju kao i samo groblje koje se redovito održava košenjem.

Prilazni put, sa glavne ceste do groblja, prije nekoliko dana je asfaltiran, kao i prilazni put s glavne ceste do župne crkve u Gornjoj Dolini. Cijeli projekt asfaltinjanja tih putova je financirala Gradska uprava Bos. Gradiška na čelu s gradonačelnikom Zoranom Adžićem i Davorom Pranjićem zamjenikom predsjednika RS iz redova hrvatskog naroda. Unatoč, brojnim financijskim poteškoćama, projekt asfaltiranja u Dolini je dovršen, što je vrijedno svake pohvale.

Sv. Misu u dolinskoj župnoj crkvi je predslavio biskup msgr. Željko Majić sa nekolicinom vjernika koji su ostali živjeti u Dolini i Bosanskoj Gradišci, te brojnim raseljenim dolinskim vjernicima koji su za ovu prigodu došli u rodnu župu iz Hrvatske i drugih europskih država, gdje sada žive. U pozdravnom govoru p. Tomislav Topić, bosanskogradiški župnik i upravitelj župe u Dolini je pozdravio biskupa i zahvalio mu se što se je odazvao njegovom pozivu da predslavi sv. misu za Veliku Gospu u Dolini. Župik je pozdravio je i gospođu Ljiljanu Došen, predsjednicu HPD „Posavac“ te sve nazočne vjernike.

Msgr. Željko Majić je predsjedajući misnim slavljem, u svojoj homiliji između ostalog kazao: Dragi marijanski hodočasnici, hvala vam što ste došli Mariji Majci čestitati njezin blagdan – njezinu svetkovinu. Ostanite čvrsti u vjeri poput Marije. Ovaj vaš rodni kraj Bog vam je darovao. Nemojte se pomiriti s tim da se u njega nećete vratiti živjeti. Ovdje ste zadojeni majčinim mlijekom i Božjom ljubavlju“. Liturgijsko pjevanje je animirao g. Rikard Vučaj iz Bosanske Gradiške.

Na kraju misnog slavlja p. Tomislav Topić je kazao kako je nakon mise trebala biti promocija nedavno tiskane knjige ŽUPA DOLINA autora p. Damira Šokića, sina ovog kraja. Ipak, zbog iznenenadnih i nepredvidivih okolnosti on nije mogao doći, pa je pročitana njegova poruka u kojoj između ostalog kaže: „Žao mi je zbog toga, jer ove godine se navršava 30 godina od kako je Dolina opustjela, jer župa Dolina je prije rata imala 1204 vjernika, a sada jedva desetak, a i knjiga koju sam napisao uz njezinu stotu obljetnicu (1920. – 2020.) konačno je tiskana“.

Potom je p. Tomislav Topić pozvao Milorada Oršulića Micana da kaže nekoliko riječi o spomenutoj knjizi. On je kazao kako je prva cjelovita knjiga o župi Dolina izišla 2000. godine, Dolina u prošlosti i sadašnjosti čiji je on autor, a sada u rukama imamo knjigu za koju je na 300 stranica, p. Damir Šokić prikupilo onoliko podataka koliko se moglo prikupiti te su utkani u ovaj povjesni prikaz dolinske župe. S obzirom da je najveći dio župnog arhiva i druge pisane građe uništen, da su svi svećenici koji su bili i dolinski župnici do 1995. godine umrli, bio je veliki problem prikupiti relevantne podatke i svjedočanstva kao građu za ovu knjigu. Ipak, biskupijski arhiv u Banjoj Luci je bio značajan izvor podataka u nastajanju ove knjige, na čemu je p. Damir posebno zahvalan vlč. Ivanu Peri Grgiću za pronalaženje potrebnih podataka u tom arhivu.

Ove godine su vjernici u Dolini za uspomenu dobili i preklopnu sličicu na kojoj su Gospine slike iz dolinske crkve i slika same crkve s molitvom Zdravo Kraljice, a koju su izradili Vedran i Claudija Čegrlj te Marija Bugarnik Pranjić. Poslije misnog blagoslova, svi nazočni na ovogodišnjoj proslavi Velike Gospe u Dolini, su se još su se neko vrijeme družili u dvorištu ispred crkve i devastirane župne kuće uz hladne napitke i bosanske delicije.

                                                                                 Tekst i fotografije: Milorad Oršulić Mican

Proslava Sv. Ane u Novom Selu

U prošlu nedjelju,  u obnovljenoj kapeli sv. Ane, filijali Novo Selo, koja pripada župi Dolina kod Bosanske Gradiške, proslavljen je blagdan sv.  Ane i obilježen Peti  Svjetski dan djedova i baka.

               Misno slavlje je predslavio p. Tomislav Topić, župnik župe Bosanska Gradiška i upravitelj župe Dolina. Govorio je o važnosti i ulogi sv. Ane i Joakima u odgoju Marije  koja će postati Majkom Otkupitelja, te o  Petom Svetskom danu  djedova, baka i starijih osoba. Taj dan je ustanovio papa Franjo, a proslavlja se četvrte nedjelje u srpnju, blizu blagdanu sv. Joakima i Ane.

Misno slavlje predslavio p. Tomislav Topić

Oko oltara i župnika okupilo se dvanaest vjernika: oni koji su ostali živjeti u Dolini, iz Bos. Gradiške i nekoliko iz Hrvatske.

               Sv. Misi je nazočila gđa. Ljiljana Došen predsjednica obnovljenog HPD  (Hrvatskog pjevačkog društva) „POSAVAC“ iz Bos. Gradiške.

prvo čitanje je čitala Ljiljana Došen
Pripjevni psalam je čitala Davorka Uzelac r. Vidić
Drugo čitanje je čitao Mican
Sv. Misu su pozorno pratili vjernici …
… koji su ostali u Dolini, iz Bos. Gradiške i Hrvatske

               Na kraju misnog slavlja župnik je obavijestio nazočne, ali i sve druge do kojih dopre ovaj poziv, kako će na patron župe Dolina Veliku Gospu – blagdan Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo u Dolini sv. Misu predslaviti banjolučki biskup msgr. Željko Majić, pa bi bilo lijepo da se okupimo u što većem broju.  Bit će to njegov prvi posjet ovoj župi u čijem je programu predviđen posjet ovoj kapeli u Novom Selu i groblju u Donjoj Dolini.

Pogled na kapelu gdje je služena sv. Misa

Kapelu sv. Ane je 2021. godine, u povodu pedesete obljetnice od njene izgradnje, obnovljena, a banjolučki biskup msgr. dr. Franjo Komarica ju je posvetio i proglasio zavjetnom kapelom za štovanje sv. Ane u bosanskogradiškom dekanatu.

Zajednička slika za uspomenu

               Nakon misnog slavlja, ispred  kapele upriličeno je druženje uz kolače, kavu i hladne napitke.  Razgovaralo se o predstojećem obilježavanju 1100-te obljetnice hrvatskog kraljevstva i otkrivanju izmještenog  spomenika hrvatskim velikanima ispred crkve sv. Roka u Bos. Gradišci.

Nakon sv. Mise je bilo …
… upriličeno druženje uz kavu, kolače i osvježavajuće piće

Na kapelici su nedavno izvedeni dodatni radovi. Vlado Matković iz Novog Sela i Anđelko Budić iz Gornje Doline su financiranje postavljanje pocinčanog lima na nadstrešnicu i odvodne kanalice  i na taj način im produžili vijek trajanja i spriječilo hvatanje mahovine i drugog taloga. Troškovi su iznosili 250 eu.

Pogled na nastrešnicu kapele koja je okovana pocinčanim limom

Rade Valentić iz Mačkovca je darovao 50 eura s kojima će se financirati kupovina betonskih ploča s ispranim kulir-kamenom. Njih će na ulazu u kapelu, od ceste, ugraditi Dragoljub Kerezović koji se i brine za okoliš kapele.

                                                                   Tekst i fotografije: Milorad Oršulić Mican

Proslava Sv. Marka na Groblju „Gradina“ i blagoslov polja u Donjoj Dolini

Na svetkovinu Božjeg milosrđa, koju je 2000. godine proglasio  blagdanom cijele Crkve  sv. Ivan Pavao II. tj. na drugu Vazmenu nedjelju, na groblju „Gradina“ u Donjoj Dolini kod Bosanske Gradiške, tradicionalno je proslavljenen spomendan sv. Marka  i obavljen blagoslov polja.

Sv. Misu je služio bosanskogradiški župnik i upravitelj župe Dolina p. Tomislav Topić. Oko  oltara se okupilo petnaestak vjernika koji su došli iz  okolice Nove Gradiške,  Bosanske Gradiške i nekoliko vjernika koji su ostali živjeti Donjoj i Gornjoj Dolini.

U svojoj propovijedi p. Tomislav je protumačio današnje Evanđelje po Ivanu,  koje donosi ulomak o sabranosti apostola s vjerom u Isusa Krista, ali i o nevjeri jednog apostola Tome, kome je Isus odgovorio: „Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!“

Kazao je kako je dana i svetkovina Božjeg milosrđa – dan kada je Isus sv. Faustini obećao more milosti riječima: „Ja želim da blagdan  Milosrđa postane utočište  i zaklon svim dušama, posebno jadnim grešnicima.“

Na kraju sv. Mise i čina blagoslova polja je iskazao pohvale osobama koje su pokosile travu na groblju pred Uskrs i pozvao da se ove akcije, kao i košenje trave u dvorištu župne crkve u Gornjoj Dolini novčano potpomognu.

   Svoj doprinos za održavanje groblja (košenje trave), od zadnjeg objavljivanja na internetskim stranicama „Suze dolinske“ su dali: Mišo Barišić 20 €, Mijo – Mića Ćorković 30 €, Mato Tutić 20 € svi iz Nove Gradiške, Anto Oršulić iz Zenice 50 €, Tomislav i Mandalena iz Ljupine 20 €, Slavko Slave Vidić 20 € iz Sesveta  / Gornje Doline i Matija i Biljana Valentić iz Austrije  20 €, obitlej Marije Barukčić r. Šokić 100 € predali župniku.

            Bez takve novčane pomoći nebi bilo moguće  organizirati  akcija  košenja trave  tjekom godine. Svima iskrena hvala.

                                                                            Tekst i  slike: Milorad Oršulić – Mican

Proslava Sv. JOSIPA u Novoj Topoli 2025

U župi sv. Josipa  Novoj Topoli kod Bosanske Gradiške, svečano je proslavljen blagdan sv. Josipa i Dan očeva.

Misno slavlje je predslavio upravitelj župe Nova Topola vlč. Ilija Kelić, koji je na tu dužnost imenovan nakon prerane smrti dotadašnjeg župnika don Anđela Bartulice, u suslavlju s msgr. dr. prof. Karlom Všatickim – generalnim vikarom Banjolučke biskupije i p. Tomislavom Topićem – bosanskogradiškim župnikom i upraviteljem župe Dolina.

Zbor časnih sestara, Klanjateljica Krvi Kristove iz Banja Luke su uz obnovljene orgulje  uveličale sv. Misu.

Proslavi sv. Josipa su se odazvali vjernici župe Dolina koji su svoja utočišta, nakon ratnog progona našli u Kovačevcu, Okučanima, okolici Požege, Rešetara, a naročito iz grada Nova Gradiška. Oni su naslijedili lijepi stari običaj: hodočašćenje sv. Josipu u Novu Topolu. Do početka rata u Bosni i Hercegovini  mnogi su bili zavjetovani ovom svetcu – zaručniku Blažene djevice Marije,  pa su dolazili osima automobilima, biciklima, pješice i na zaprežnim kolima.

Došli su štovatelji ovoga svetca i iz Bosanske Gradiške te nekoliko njih koji su ostali živjeti u ovoj župi.

U svojoj propovjedi vlč. Ilija je između ostalog kazao kako je sv. Josip bio tih i šutljiv, ali pun vjere. Prihvaćao je sve što je Bog od njega tražio. U sv. Pismu ne nalazimo niti jednu riječ koju je izgovorio, ali su vidljiva njegova djela. Bio je prognanik iz rodnog kraja, kao i mnogi od vas, kako bi spasio Dijete Isusa. Molimo ga da bdije nad nama, našim obiteljima i našom domovinom.

Nakon misnog slavlja vjernici su se zadržali ispred crkve  u bratskom druženju s  svećenicima i časnim sestrama  uz kolače i osvježavajuće napitke za koje su se pobrinuli, župnik Ilija, časne sestre iz samostana Sv. Obitelji pored crkve i domaći vjernici.

Podsjetimo se: Ime Nova Topola se je koristilo do II. svjetskog rata, a za vrijeme njega Windthorst, da bi  od 22. rujna 1944. godine, ponovo vraćeno ime Nova Topola.

Pred sam II. svjetski  rat, župa je brojila 3497 vjernika, a 1960. godine ostalo je samo 361 vjernika, prije svega Poljaka u Ćelinovcu. Danas ova župa broji vrlo mali broj katoličkih vjernika.

Crkva je izgrađena 1891. godine a temeljito obnovljena 2010. godine, zahvaljujući donacijama iz Njemačke i Austrije, potomcima onih koji su ovo mjesto utemeljili.

Župa Nova Topola je u zadnjem ratu u BiH dala osam žrtava na čelu sa svojim župnikom vlč. Ratkom Grgić koga su pripadnici srpskih snaga 16. lipnja 1992. godine  odveli iz župne kuće  prema Lamincima i od tad mu se gubi svaki trag. Po svemu sudeći ubijen je na nepoznatom mjestu, pa mu ni danas ne znamo za grob.

Pripremio: Mican

Proslava svetkovine Svih Svetih na groblju “Gradina”

Zadnje nedjelje u mjesecu listopadu i ove godine je u Donjoj Dolini na  groblju  „Gradina“ kod Bos. Gradiške proslavljen blagdan Svih Svetih i spomendan Dušnog dana.

            Zbog  gužvi na graničnim prijelazima, nekoliko dana prije spomenutog blagdana i spomedana, iz Hrvatske su dolazili  vjernici kako bi uredili i okitili cvijećem grobove svojih mili i dragi, zapalili lampione i pomolili se, a dans su došli oni, koji su osim polaganja cvijeća i palenja lampiona, željeli moliti pod sv. Misom za svoje mile i drage.

            Ispred grobljanske kapele, sv. Misu je služio  p. Tomislav Topić  bosanskogradiški župnik i upravitelj župe Dolina.

p. Topmislav Topić je služio sv. Misu
koji je nadahnuto propovijedao

Oko oltara se okupilo se šezdesetak osoba: jedna koja je ostala živjeti u Gornjoj Dolini i jedna koja povremeno dolazi živjeti u nju, iz Bos. Gradiške, a najviše ih je došlo iz  Hrvatske, Austrije, Njemačke …  

Misnik, p. Tomislav je umjesto današnjih misnih čitanja uzeo ona koja se čitaju na blagdan Svih Svetih.

Tumačeći Evanđelje o Blaženstvima na Gori je kazao kako se nebeska plaća zaslužuje kroz ova blaženstva: Blago siromasima duhom, oni koji su siromašni i potlačeni, blago krotkima i strpljivima, blago ožalošćenima koji oplakuju svoje grijehe, blago milosrdnima jednih prema drugima, blago miroljubivima, blago progonjenima zbog pravednosti …

Na kraju se zahvalio svima nazočnim, koji su svojim dolaskom pokazali da ne zaboravljaju rodnu grudu te istakao zasluge ekipe koja se ove godine brinula o održavanju groblja. Godina je bila takva da se je šest puta morala trava kositi.

Na kraju misnog slavlja je blagoslovio nazočne vjernike, a pokojnima od Svevišnjega zamolio pokoj vječni

Po završetku misnog slavljaje,  p. Tomislav je izmolio molitvu odrješenja za sve koji počivaju na ovom groblju, a potom je obišao grobove onih pokojnika za koje je nazočna rodbina izrazila želju da se nad grobovima mole opijela i obavi obred blagoslova grobova.

Sunce je naginjalo k zapadu. Trebalo je poći novim domovima. Neki su prije sv. Mise obišli ruševine rodnih kuća, a neki nakon nje.

Ostaje groblje obasjano svijećama i ukrašeno raznobojnim cvijećem. Već za nekoliko dana će većina današnjih misara obilaziti groblja u Novoj Gradišci, Gornjim Bogićevcima, Novskoj, Okučanima … koja iz dana u dan postaju „nova Gradina“.

                                                             – oOo –

Svoj doprinos za održavanje groblja u Donjoj Dolini (košenje trave), od zadnjeg objavljivanja na internetskim stranicama „Suze dolinske“ koje je objavljeno u članku o proslavi spomendana sv. Marka.

Evo popisa darovatelja: Katica /Stipe/ Musić Nova Gradiška 20 €, Matija i Biljana Valentić, Austrija 30 €, Mišo Barišić, Nova Gradiška 20 €, Mijo Knežević – Baćo 10 €, Marina /Luke/ Tomić, Gornji Bogićevci 20 €, Pavle i Greta Oršulić, Nova Gradiška 30 €, Anto Oršulić, Zenica 50 €, Ivo Oršulić, Nova Gorica 50 €, Ilija Dakić, Šumetlica 20 €, Milan – Mića Vidić, Kovačevac 20 €,  Kuzman Knežević, Smrtić 20 €, Boris Knežević, Trnava 20 €, Smiljan Kovačević, Italija 50 €, Zvonko Knežević – Jole 50 €, Zdravko Vidić, Kovačevac 20 €, Budimir Dakić, Kovačevac 40 €, Rozina Barišić, Austrija 20 €, Vesna /Slavka/ Vidić 50 € i Marko Matković, Poljska 50 €.

Vlado i Janja Matković, koji žive u Austriji, a obnovili su kuću u Novom Selu, su darovali novi trimer koji će dobro doći za košenje trave na groblju.

Svima od srca hvala!                                                                                          Tekst i slike: Mican

Proslava mučeništva Sv. Ivana Krstitelja na groblju „Gradina“ u Donjoj Dolini

Blagdan Mučeništvo sv. Ivana Krstitelja ili u starom narodnu poznatiji kao sv. Ivan Glavosjek, zaštitnik i patron sela Donja Dolina, je misnim slavljem proslavljen u kapeli na groblju „Gradina“.

Unatoč gužvi na graničnim prijelazima, okupio se lijep broj, bivših vjernika dolinskih sela Donje Doline, Gornje Doline i Novog Sela, ali i njih nekoliko  koji su tu ostali živjeti i iz Bosanske Gradiške, oko petnaest.

Sv. Misu je predslavio p. Tomislav Topić,  župnik u župu Bosanska Gradiška i upravitelja župe Dolina, koji je na početku pozdravio sve nazočne i zahvalio se na dolasku.

p. Tomislav Topić

            Lijepo je da se rodni kraj ne zaboravlja, a naročito pokojni koji počivaju snom mira na ovom groblju, rekao je p. Tomislav, i na kraju misnog slavlja izmolio opijela i molitvu odrješenja za sve pokojne na ovom groblju.

            Na kraju je kazao kako će slijedeća sv. Misa služiti na ovom groblju u povodu Svih Svetih i Dušnog dana služiti u nedjelju 27. listopada ove godine.

Podsjetimo se: Na dan 9. listopada  1968. godine Župni ured Dolina, šalje  izvješće o dovršetku izgradnje kapele Biskupskom ordinarijatu Banja Luka i podnosi zamolbu za njen blagoslov.

Dana 11. listopada 1968. godine pod brojem 1139/98 Biskupski ordinarijat Banja Luka izdaje dozvolu za blagoslov  novosagrađene kapele na groblju i odobrava da joj zaštitnik bude sv. Ivan Krstitelj – Mučeništvo sv. Ivana Krstitelja.

            Župni ured Dolina  šalje  9. studenog 1998. godine Biskupskopm ordinarijatu Izvješće o blagoslovu kapele.

                                                                                                           Tekst i fotografije: Mican

Veliko slavlje u Bosanskoj Gradišci – Sv. Rok

U župnoj crkvi sv. Roka u Bos. Gradišci, osim što je na svečan način proslavljen patron župe i zaštitnik grada Bosanska Gradiška, slavilo se i zahvalno misno slavlje u povodu obilježavanja 65-te obljetnice misništva msgr. Drage Balvanovića, sina ove župe.

Sv. Misu zahvalnicu je predslavio sam svečar msgr. Balvanović u koncelebraciju s još sedam svećenika i banjolučkim biskupom u miru msgr. dr. Franjom Komaricom.

Na početku misnog slavlja, bosanskogradiški župnik i upravitelj župe Dolina p. Tomislav Topić je pozdravio biskupa u miru, subraću svećenike, predstavnike gradske vlasti i Srpske pravoslavne crkve kao i predsjenicu HPD-a (Hrvatskog pjevačkog društva) gđu. Ljiljanu Došen, te sve hodočasnike sv. Roku koji su došli iz župa Dolina i Nove Topole, različitih mjesta Hrvatske i europskih zemalja.

Propovjedao je vlč. Marijan Mišo Stojanović, kome je msgr. Drago bio kum na Mladoj misi, koju je slavio u rodnom Prijedoru. U svojoj nadahnutoj propovijedi između ostalog je kazao  kako je sv. Rok uzor poniznosti, a jučer smo proslavili blagdan najponiznije – Blažene Djevice Marije. Krepost poniznosti nam pomaže da otkrijemo Boga.

Slavljenika je pozdravio i uputio mu iskrene čestitke umirovljeni biskup Franjo rekavši kako je današnji dan, dan zahvaljivanja, a msgr. Drago je u svojoj poniznosti propovjedao Krista, kako, kao svećenik u Banjolučkoj biskupiji, tako i dugogodišnji misionar u dalekom Peruu.

Na kraju sv. Mise, riječi zahvale je uputio i svečar. Prvo se je zahvalio Bogu na dugogodišnjem svećeničkom služenju, svojim pokojnim roditeljima i rodbini koji su ga pratili u molitvama do oltara i dalje u životu  te župnicima u ovoj župi koji su ga hrabrili i poticali na ustrajnost.

            Svečanost u crkvi sv. Roka je završilo himnom TE DEUM – Tebe Boga hvalimo, a nastavljeno u dvorani župno-pastoralnog centra gdje je pripremljen ručak za sve nazočne.

Msgr. Drago Balvanović rođen je 12. kolovoza 1936. u Bosanskoj Gradišci od oca Nike i majke Vjekoslave rođ. Jurišić. Nakon osnovne škole u rodnom gradu, upisao je Učiteljsku školu u Banjoj Luci. U Đakovo je završio  teološke studije i na 29. lipnja 1959.  zaređen za svećenika. Obavljao je pastoralne dužnosti župnog administratora i župnika u Osijeku, Novoj Topoli, Mahovljanima, Bosanskom Novom i Prijedoru. Obnašao je dužnost duhovnika u samostanu  štovateljica Krvi Kristove.

Radio je i kao crkveni sudac, savjetnik, dekan i presjednik građevinskog odbora za izgradnju nove katedrale sv. Bonaventure u Banjoj Luci.

U misije odlazi 5. rujna 1987. god. u Limu, južnoameričkoj državi Peru. Tamo je obavljao niz odgovornih svećeničkih dužnosti: bio je župni vikar u župi Santa Rosa de Lima, zatim župnik personalne, pa zatim teritorijalne župe sv. Leopolda Mandića za Hrvate u Limi. U Limi je  sagradio župno-pastoralni centar i veličanstvenu crkvu koja je uvijek puna vjernika, pa se svake nedjelje u njoj služi čak šest sv. Misa.

Republika Hrvatska  odlikovala ga je  Redom hrvatskog pletera 28. svibnja 1996. god.

Sveti papa Ivan Pavao II. imenovao  ga je kapelanom njegove svetosti 11. listopada 2000. godine, a papa Benedikt XVI. svojim prelatom 3. rujna 2007. godine.

Hrvatska biskupska konferencija i biskupska konferencija Bosne i Hercegovine proglašava ga 2003. god. svojim službenim delegatom u Južnoj Americi.

Predsjednik Perua  mu 11. siječnja 2018. godine daje peruansko državljanstvo.

Na Veliki četvrtak 18. travnja 2019 u katedrali i bazilici Nuestra Señora de Evangelización u Limi  primio je čast biti novim članom kanonika Kaptola nadbiskupije Lima.

 Uz sav svoj pastoralni rad, puno piše. Objavio je nekoliko knjiga: „Peru – putopisi, običaji, sudbine“ (2002.), zbirku pjesama „Sjećanja i priopćenja“ (2006.), „Svećenici svjedoci svog poziva“, „Uništena baština, sačuvana vjera“, „Jel tako druže Drago“ te u izdanju Glasa koncil knjigu na hrvatsko – španjolskom jeziku 2023. god. „Kronike  o ljudima“. Na španjolskom jeziku je objavio „Propovijedi pape Ivana Pavla II u njegovim posjetima  Hrvatskoj i BIH“.

 Javlja se i u nizu vjerskih listova: Radosna vijestGlas koncilaGlasnik Srca Isusova i Marijina iz Zagreba, glasnik Marija iz Splita te još nekim hrvatskim i peruanskim časopisima.

Glavni motiv i pokretač života msgr. Drage Balvanovića je njegova duboka vjera, koja se uvijek nalazi u temeljima svih njegovih napora.